
Jedną z podstawowych i najważniejszych zasad higieny jamy ustnej, o której uczy się dzieci już w przedszkolu, jest mycie zębów, co najmniej dwa razy na dzień - rano i wieczorem. Żeby właściwie dbać o jamę ustną należy dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz pastę, a także nauczyć się dobrej techniki szczotkowania zębów. Jeśli nie jesteśmy pewni wyboru szczoteczki oraz pasty, zawsze możemy się udać do stomatologa, który doradzi nam odpowiednie dla naszych zębów środki higieny. Poza samym szczotkowaniem warto używać płynów do płukania ust, ponieważ czyszczą i dezynfekują miejsca trudno dostępne. Wielu dentystów zaleca także używanie specjalnych nici dentystycznych, które czyszczą i usuwają resztki pokarmu z przestrzeni między zębami. Nawet jeśli dbamy prawidłowo o higienę jamy ustnej, nie należy rezygnować z regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Wdrażając dobre nawyki dbania o zęby do naszej dziennej rutyny, z pewnością przyczyniamy się do zachowania zdrowych i mocnych zębów przez wiele lat.
Żeby móc pracować w zawodzie lekarza stomatologa, bez wątpienia potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, wymagany do przeprowadzania zabiegów. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu stomatologicznego jest fotel dentystyczny. Każdy, kto był kiedyś u dentysty, na pewno kojarzy fotel dentystyczny stojący na środku gabinetu. Fotele dentystyczne posiadają wiele funkcji, które umożliwiają pracę stomatologowi, takie jak regulacja wysokości czy ustawienie kąta nachylenia. Ponadto dentyści używają wiele różnych narzędzi, które pozwalają na leczenie zębów pacjentów, w tym zestaw narzędzi diagnostycznych. Istotne są także odpowiednie środki dezynfekujące, pozwalające zachować sterylność wykorzystywanego sprzętu i narzędzi. Poszczególne gabinety stomatologiczne posiadają różny sprzęt. Niektóre gabinety dentystyczne są bardzo dobrze wyposażone, co pozwala na przeprowadzenie bardziej skomplikowanych zabiegów z użyciem najnowszych technologii. Pomimo całego sprzętu i narzędzi, należy pamiętać o samych umiejętnościach i wykwalifikowaniu lekarza stomatologa.
Wielu z nas go nie lubi, niektórzy z nas się go boją, ale niestety każdy musi go odwiedzać. Dentysta. Postrach i młodszych, i tych starszych. Bo jak tu lubić kogoś, kto w niezbyt dla nas wygodnej pozycji wkłada do naszych ust jakieś dziwne narzędzia. Można co prawda uciec, ale prędzej czy później i tak tam wrócimy. Co zrobić żeby przeżyć? Czy stomatologa można polubić? Można. Znajdźmy dobry, przyjazny gabinet dentystyczny. Niech będzie to miejsce czyste, sterylne oraz takie, w którym nie widzimy śladów po poprzednich wizytach. Zwróćmy uwagę, czy personel ma czyste fartuchy, czy stosowane są jednorazowe rękawiczki. To ważne, abyśmy czuli się komfortowo. Zapewni nam to zarówno wygodny fotel, jak i nowoczesny sprzęt, dzięki któremu wszystko możemy załatwić w jednym miejscu, podczas tej samej wizyty. Dobry lekarz powinien być rzetelny, cierpliwy, troskliwy i posiadać umiejętność stworzenia atmosfery spokoju i odprężenia. W takich warunkach nie będziemy myśleć o bólu, a wizyty staną się do zniesienia. Efekt - piękne, zdrowe zęby. Czyż nie warto?
Stomatologia zachowawcza jest jedną z osobnych specjalności stomatologicznych. Jest to dział stomatologii, który zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniu powstałych ubytków próchniczych. Stomatologia zachowawcza jest ściśle związana z endodoncją, która należy do jednego z działów tej specjalności. Endodoncja jest obszerną częścią stomatologii zachowawczej, która specjalizuje się w leczeniu kanałowym zębów. Usługi dentystyczne z działu stomatologii zachowawczej z endodoncją są najczęściej wykonywanymi usługami. Zadaniem endodoncji jest rozpoznawanie i leczenie chorób miazgi zęba oraz rozpoznawanie i leczenie chorób tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne, inaczej zwane także kanałowym, jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi lub ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony. Przykładowymi usługami oferowanymi przez gabinety stomatologiczne z zakresu stomatologii zachowawczej są leczenie kanałowe pierwotne, leczenie kanałowe wtórne oraz wypełnienie ubytków.
Mimo zachowywania właściwej higieny zębów i jamy ustnej, zdarza się, że wizyta u stomatologa jest koniecznością. W takim wypadku należy umówić się na wizytę do lekarza dentysty. Jak jednak znaleźć odpowiedniego stomatologa, który spełni nasze oczekiwania, dotyczące przebiegu leczenia czy też innego zabiegu? Najprostszą metodą na znalezienie gabinetu stomatologicznego, który będzie oferował interesujące nas usługi, jest szukanie za pomocą przeglądarki internetowej. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarkę, żeby znaleźć gabinety stomatologiczne w danym mieście i przejrzeć oferowane usługi na stronie internetowej danego gabinetu. Na takiej stronie internetowej gabinetu stomatologicznego znajdują się wszystkie potrzebne informacje, takie jak zakres usług, cennik oraz dane kontaktowe. Ponadto często można także przeczytać opinie pacjentów oraz zobaczyć kwalifikacje danego lekarza dentysty. Znalezienie odpowiedniego gabinetu stomatologicznego nie jest więc trudnym zadaniem, wystarczy tylko użyć przeglądarki internetowej.